Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img

Záhadný mechanismus z Antikythery: Tajemství starověkého řeckého počítače

Mechanismus z Antikythery, který byl objeven v troskách 2000 let staré lodi u řeckého ostrova Antikythera, patří k nejzajímavějším a nejzáhadnějším artefaktům starověkého světa. Toto zařízení, jehož vznik se datuje do období mezi lety 150 a 100 před naším letopočtem, fascinuje historiky, archeology a vědce již několik desetiletí.

Historie objevu Mechanismu z Antikythery sahá až do roku 1901, kdy byly v troskách starověké římské lodi objeveny pozůstatky tohoto záhadného stroje. Na první pohled se jednalo o zkameněliny a zlomky, které bylo téměř nemožné identifikovat. Avšak až později, díky pokročilým technologiím a rentgenovým snímkům, se podařilo odhalit, že se jedná o komplexní mechanismus, který byl považován za jeden z prvních analogových počítačů v historii.

Historik vědy Derek J. de Solla Price z Princetonské univerzity, který se Mechanismem z Antikythery podrobně zabýval v roce 1959, odhalil jeho úžasnou schopnost předpovědět astronomické jevy, jako jsou zatmění Slunce a Měsíce, pohyby planet a dokonce i pozice hvězd na obloze. To bylo doslova ohromující, neboť tato dovednost byla v době vzniku Mechanismu z Antikythery na tak vysoké technické úrovni, která se začala objevovat u podobných přístrojů až od 14. století.

Záhada Mechanismu z Antikythery spočívá v tom, jak starověcí řečtí vědci dokázali vytvořit tak složité zařízení a jakým způsobem bylo využíváno. Není jisté, kdo a proč toto zařízení vyrobil. Někteří odborníci se domnívají, že bylo určeno k astronomickým pozorováním, jiní zase, že sloužilo k navigaci lodí. Je možné, že se jednalo o unikátní technický pokrok, který byl ztracen v průběhu staletí a znovuobjeven až v pozdním středověku.

Výzkum Mechanismu z Antikythery stále pokračuje, ačkoli zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Tento starověký artefakt nám připomíná, že technický pokrok a schopnost člověka konstruovat složité stroje nejsou omezeny jen na moderní dobu. Je to také připomínka toho, jak může být lidské dědictví a technické znalosti ztraceny a znovuobjeveny v průběhu dějin. Mechanismus z Antikythery zůstává jednou z největších záhad starověkého světa a inspirací pro další výzkum a objevy v oblasti historie a archeologie.

— záhadný mechanismus z Antikythery — | další tajemné články | IMAGO.cz

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Jak by vyšla bitva mezi Sauronem a Voldemortem? Srovnávací analýza

Bitva mezi Sauronem a Voldemortem by byla napínavým střetem dvou silných kouzelníků z rozdílných magických světů. Článek analyzuje jejich schopnosti a možné scénáře bitvy, přičemž dochází k závěru, že přestože Voldemort disponuje nesmrtelností, Sauronova výjimečná moc a odolnost by ho pravděpodobně přemohly.

Konec světa – je na dosah?

Na sklonku uplynulého tisíciletí se lidstvo rozdělilo do dvou táborů. První skupina nakupovala konzervy a utíkala se skrýt do pomyslných hor, hnaná vidinou nezadržitelného...

Gondorský strom: Symbol naděje a obnovy z Pána prstenů

Gondorský strom, symbol krásy, síly a naděje pro národ Gondoru v knižní a filmové sérii Pán prstenů. Vysazen králem jako přátelství mezi lidmi a elfy. Poškozován, spálen a obnoven jako znak obnovy.

Bílá paní nebo duchové mrtvých?

Snad všechny české hrady a zámky jsou opředeny legendami, v nichž vystupují nejrůznější strašidla, duchové a jiné prapodivné bytosti. Vedle čertů, bezhlavých rytířů, zakletých...