Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

Upír zabil devět lidí

Přestože mnohé kroniky píší o upírech často velmi působivě, můžeme spekulovat o jejich věrohodnosti. Odborníci se domnívají, že ve většině případů jsou krvelačná stvoření jen odleskem bujné fantazie tehdejších pisatelů. Na druhou stranu existují úředně ověřené dokumenty, které upírství potvrzují. Tyto materiály pochází často z rukou vážených osob – lékařů, soudců popřípadě vojáků.

Jeden takový příběh se odehrál v roce 1725 v Uhrách. Tehdy byl v obci Kisilovy pohřben jistý Petr Plogajovič. Uplynuly tři týdny a ve vsi se počaly dít divné věci. Vše začalo náhlým onemocněním několika lidí, z nichž o týden později devět zemřelo. Před svou smrtí všichni vypověděli, že za jejich nemocí stojí Petr Plogajovič. Ten prý k obětem vtrhl v noci coby upír, sklonil se nad jejich krkem, zakousl se do něho a sál teplou krev. Místní obyvatelé dostali strach. Rozhodli se, že otevřou Plogajovičův hrob a jeho mrtvolu spálí. K tomu ale potřebovali „požehnání“ carského místodržitele a místního faráře. Ti takové povolení odmítli zprvu vydat. Učinili tak až v okamžiku, kdy vesničané pohrozili odchodem z obce. Záležitost byla postoupena soudnímu dvoru v Bělehradu, který do Kisilov vyslal dva úředníky. V jejich přítomnosti byl upírův hrob otevřen. Přihlížejícím občanům se naskytl nezvyklý pohled. Mrtvola měla otevřené oči, nepáchla a připomínala spícího člověka. Na místo byl ještě povolán carský důstojník, který zde pořídil úřední protokol. Ten mimo jiné zmiňoval skutečnost, že ústa mrtvého Plogajoviče obsahovala menší množství čerstvé krve. Podle zvyklostí bylo mrtvému kůlem probodnuto srdce a jeho tělo spáleno na hranici.

další tajemné články | IMAGO.cz

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Nadbytečná kila zkuste rozchodit

Téma hubnutí a obezity je stále aktuální a mnoho lidí se snaží hubnout pomocí různých zaručených diet, tablet a posiloven. Nicméně v dnešním článku se dozvíte, že hubnutí lze úspěšně docílit i bez těchto věcí. Klíčem k úspěchu je jednoduchá rovnice: příjem energie musí být menší než její výdej.

Thorovo kladivo: Symbol síly, ochrany a nevyčerpatelné životní energie přírody

Thorovo kladivo, nejvýznamnější nordický symbol, ochrání vás před útoky a poskytne mocnou podporu. Zjistěte více o jeho původu a symbolice.

Kostlivci a další přízraky ožívají na Vyšehradě

Pojďmě se podívat na strašidla a podivné bytosti, které činí Vyšehrad tajemným. Psychotronikové tvrdí, že se pod Vyšehradem nachází tajné a neprobádané prostory. Je tu také sestava kamenů zvaná Čertův sloup. Ta odkazuje na legendu o kanovníkovi, který propadl hazardu. Kolem nedaleko stojící Rotundy sv. Martina se to zas prý po nocích hemží nejrůznějšími přízraky.

Ostrov panenek v Mexiku: Záhadná a děsivá turistická atrakce plná visících panenek!

Isla de las Muñecas neboli Ostrov panenek je záhadnou a děsivou turistickou atrakcí v Mexiku, která je plná stovek visících panenek. Legenda praví, že tyto panenky zavěsil farmář, aby uklidnil ducha utopené dívky, což z návštěvy ostrova dělá velmi strašidelný zážitek.