Co se starým chlebem
Rady tipy recepty

Co se starým chlebem – 5 tipů

Určitě i vám se už stalo, že vám zbyl menší či větší kousek chleba. A možná jste také přmýšleli, jak by se dal ještě zužitkovat – co se starým chlebem udělat. Jednou z možností je vyrazit někam k řece a krmit jím kachny či labutě. Už naše babičky věděly, že starý chléb nepatří do koše, ale najde široké uplatnění v kuchyni a lze z něho připravit řadu dobrých pokrmů, pokud tedy byl správně uskladněn a není na něm plíseň. Recepty na některé z těchto pokrmů vám nyní předkládáme.


Co se starým chlebem – recepty

co se starým chlebem

Chlebová polévka

Budete potřebovat jednu menší cibuli, asi 1/4 tvrdého chleba, kmín, sůl, olej a vajíčko. Na oleji osmažte nakrálenou cibulku, zalijte dvěma hrnky vody, přidejte kmín, sůl, chléb a vařte dokud se chléb nerozvaří. Poté rozmixujte a za postupného přidávání vody vařte dokud polévka nebude mít příjemně krémovou konzistenci. Nakonec přidejte rozšlehané vejce a ještě chvíli povařte.

Chlebový bramborák

Tvrdý chléb namočte do studené vody a nechte rozmočit. Poté chlebovou hmotu vyždímejte a použijte místo brambor do bramborákového těsta. Ostatní suroviny a postup je stejný jako při přípravě klasického bramboráku.

(čtete článek Co se starým chlebem)

Obalovaný chléb

Pokud máte doma starší, ale ještě ne úplně tvrdý chléb, můžete jej nakrájet na plátky, obalit v rozšlehaném vajíčku a osmažit. Hotové smaženky pak potřete hořčicí, položte na ně kolečka cibule a přidejte kyselou okurku. Takto můžete rychle a levně připravit chutnou večeři.

Strouhanka

Strouhanku můžete vyrobit i z tvrdého chleba. Lze s ní zahušťovat guláše a hnědé omáčky. Pokud ji smícháte s vajíčkem a přidáte trochu petrželové natě můžete vytvořit chutné noky do zeleninových polévek. Dále ji můžeme využít jako klasickou strouhanku.

Pizza

Z tři dny starého chleba si můžete připravit i chutnou pizzu. Chléb nakrájejte na plátky a na chvilku je namočte do mísy s vodou. Poté je jeden vedle druhého vyskládejte na olejem vymazaný plech a lehce zmáčkněte aby nikde nezůstala žádná mezera. Takto vytvořenou placku potřete kečupem a posypte pizza kořením. Dále na pizzu můžete naskládat vše co máte rádi – salám, sýr, rajčata, papriky, cibuli, vajíčko atd. Připravenou pizzu pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 20 – 30 minut.

Jak vidíte, nemusíte se se starým chlebem rozloučit u odpadkového koše a tak teď, když už víte, co se starým chlebem a můžete se pustit do jeho zpracování.

navštivte náš katalog fantasy zboží
doporučujeme také náš katalog zboží pro zdraví