Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

Blaník: Tajemná hora plná legend a mýtů

Blaník – zákulisí jedné z nejzajímavějších hor České republiky: Od keltských legend po záhadná tajemství

Hora Blaník je výjimečným geografickým prvkem v naší krajině. Vypíná nad svým okolím a pro český lid má zvláštní význam. Toto kouzelné místo bylo zdrojem inspirace pro mnoho legend a pověstí, které přežily staletí a dodnes fascinují lidi po celé naší zemi. První zmínky o této hoře sahají až do doby keltů. Ti Blaníku přikládali zvláštní význam a měli vo ve velké úctě. Avšak středověk přinesl řadu temných pověstí, z nichž některé tvrdily, že Blaník je branou do podsvětí.

Roku 1404 dal pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc příkaz, aby český lid vůbec nevcházel na tuto horu. Věřilo se totiž, že v jejích útrobách se nachází nebezpečný vstup do podsvětí. Tento zákaz byl v souladu s pověstmi o tajemném vojsku, které čeká v nitru hory a je připraveno vyjít na pomoc v době ohrožení vlasti.

Existuje mnoho variant pověstí o tomto tajemném vojsku, ale nejčastěji se vypráví o rytířích, kteří jsou odhodláni zachránit českou zemi v nejtemnější chvíli. Tyto příběhy zapadají do historie našeho národa a jsou stále živé v našem povědomí.

Jedna z nejzajímavějších pověstí spojených s Blaníkem je příběh Václava Podbrdského, kamenického pomocníka, který se údajně ocitl v podzemní síni poté, co kamenný blok, na kterém pracoval, explodoval. Podle legendy se měl setkat zemřelými českými panovníky, národními hrdiny a duchem českého národa, který se mu zjevil v podobě krásné dívky a vyzval ho, aby se vrátil na povrch a šířil mezi lidmi to, co v útrobách Blaníku zažil a poznal.

Když se Podbrdský vrátil domů, zjistil, že uběhlo 18 let, i když on sám byl v podzemí jen několik hodin. Toto tajemství Blaníku a jeho údajné schopnosti manipulovat s časem jsou stále záhadné a nevyřešené.

Hora však není jen místem plným historických pověstí a legend. Tato hora dnes fascinuje také ufology. Očití svědkové tvrdí, že nad ní byla pozorována tajemná světla, pohybující se objekty a dokonce i světelné paprsky, směřující kamsi do nebes. Někteří dobyvatelé Blaníku zase hovoří o zvláštních zvucích, které z této hory vycházejí. Patří sem ržání koní, chrastění rytířskou zbrojí a další podivné zvuky, které se nesou lesem v okolí hory.

Bájná hora Blaník zůstává tajemstvím a zdrojem inspirace pro mnohé. Je to místo, kde se setkávají historie, pověsti a moderní záhady. Bez ohledu na to, zda věříte v jeho magii a tajemství, nebo zda ho považujete za pouhý příběh, Blaník zůstává ikonickým symbolem naší země a jejího bohatého kulturního dědictví.

další tajemné články | IMAGO.cz

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Na duchy ani farář nestačil

Do chalupy svých rodičů v jihočeském Sepekově se pan Josef nastěhoval na podzim roku 1994. To ovšem ještě nevěděl, co ho v novém obydlí...

Věznice jménem Křivoklát

Vězeňská cela na konci světa, tak nějak by se dal charakterizovat Křivoklát - původně dřevěný lovecký hrad, jehož první zmínky spadají do roku 1109....

Kombucha: Kvašený čaj s mnoha zdravotními výhodami

Kombucha je kvašený čaj, který má mnoho zdravotních výhod, jako posílení imunity a trávení. Má skvělou chuť a může být alternativou k nezdravým nápojům.

Bohové z Kančendžengy

Strmé vysokohorské štíty vzbuzovaly odnepaměti v člověku bázeň a posvátnou úctu. V řadě legend a mýtů bývaly vrcholky hor označovány jako místa, kde bydlí...