Téma hubnutí a nadbytečných kil se na stránkách nejrůznějších médií objevuje až s obdivuhodnou vytrvalostí a pravidelností. Není divu, česká populace přibývá na váze a spolu s Brity patříme v oblasti obezity na přední příčky mezi evropskými státy. Mnozí jedinci se právě pomocí nejrůznějších “zaručených diet” snaží svou váhu redukovat a své tělo formovat tak, aby se svému okolí opět líbili. Toho samozřejmě využívají nejrůznější distributoři s pochybnými potravinovými doplňky, slibující zázračné snížení váhy i o několik kilogramů denně. Je tu také možnost navštěvovat fitness centra a “trýznit” své tělo až do úmoru.
V dnešním článku si ukážeme, že hubnout lze s úspěchem i bez zaručených diet, zázračných tabletek a drahých posiloven. Základem všeho je jednoduchá rovnice: Příjem energie musí být menší než její výdej. To je základní pravidlo a pokud jej budete respektovat, vaše nadbytečná kila budou pomalu ale jistě mizet. Existují dvě jednotky, kterými vyjadřujeme energetickou hodnotu přijaté a vydávané energie. Jednou z nich jsou kilokalorie (kcal), tou druhou jsou pak kilojouly (kJ). Uvádí se, že náš organismus pro svůj základní chod potřebuje na 24 hodin cca 2000 kilokalorií (8370 kJ). Je to průměr, který ovlivňuje výška jedince, náročnost povolání a stav metabolismu.
Pokud kila přibíráte, je zjevné, že váš příjem energie je vyšší než její výdej. A to je třeba změnit! Například tím že upravíte svůj jídelníček a energetický příjem snížíte. Zařadíte do něj více zeleniny, ovoce a odbouráte vysoce energetické potraviny. Víte, že 100 gr. čokolády má kolem 500 kcal – to představuje 1/4 potřebné denní dávky energie, stejné množství energie mají i dvě tatranky, 90 gr. smažených brambůrků nebo 3,5 rohlíku. Naproti tomu celý kilogram rajčat má pouze 200 kcal stejně jako 500 gr. jahod.
Často si neuvědomujeme, že poměrně zbytečný přísun energie představují některé nápoje. Například dvoulitrová láhev sladkých limonád má kolem 800 kcal (některé i více), stejné množství energie mají i dva litry zdánlivě zdravého 100% džusu. Proto je vhodné omezit konzumaci těchto nápojů nebo je alespoň ředit vodou či minerálkou.
Pozor si dávejte také na nejrůznější müsli tyčinky s nápisy jako fitness, light a podobně – skrývají v sobě vysoké množství energie. I sůl hraje v problematice obezity důležitou roli. A to proto, že při její větší konzumaci může v organismu docházet k zadržování vody. Je tedy žádoucí se vyvarovat přesolených jídel jako jsou třeba průmyslově vyráběné polotovary a hotová jídla již nedosolovat.
Pro úspěšné hubnutí odborníci doporučují sledovat při nákupu energetické hodnoty jednotlivých potravin uváděné na obalech a preferovat ty nízkoenergetické. Ve svém jídelníčku nezapomínejte na snídaně a svačiny. Pravidelnost stravování totiž nebude váš organismus „nutit“ k vytváření tukových zásob z obavy možného nedostatku.
Druhou možností jak vyzrát nad obezitou je zvýšit výdej energie tak, aby byl o něco vyšší než příjem. A nemusíte kvůli tomu do drahých fitness center. Stačí každý den absolvovat delší procházku, projet se na kole, vyrazit k vodě a zaplavat si. Hodinou procházkové chůze můžete spálit cca 250 kcal, stejné množství energie spálíte po půlhodině jízdy na kole. Likvidovat tukové zásoby lze i prací na zahrádce, domácími pracemi (například hodinou žehlení prádla spálíte nějakých 160 kcal.), tancem a jakoukoliv činností, která vyžaduje pohyb.
Nejvíce efektivní je kombinace obou možností, tedy úprava jídelníčku a zvýšení pohybových aktivit. To ostatně potvrzuje i paní Jana z Plzně: “Celý život jsem byla s váhou jak na houpačce, zkoušela jsem různé zaručené diety a preparáty. Výsledek nebyl nikdy příliš valný. Až ve chvíli kdy jsem se rozhodla namísto jízdy tramvají chodit po městě více pěšky a odbourala některé sladkosti, zhubla jsem deset kilogramů.”
Celý proces redukce hmotnosti není jen o tom shodit nějaká kila. Důležité je udržet zavedenou změnu životního stylu, jedině tak lze sníženou hmotnost udržet.