Někteří obři byli podle pověstí dobří a pomáhali lidem v jejich těžkostech. Chránili je před nepřítelem a žili s nimi v harmonii. Na druhé straně se objevují obři, kteří mají potřebu škodit, ničit, plenit. Spoléhají přitom na svoji fyzickou převahu a v některých případech i čarovnou moc.
Je tu ale skupina gigantů, s níž se tak často v mýtech a pověstech nesetkáváme. Jsou to obři lidožraví. Jak vypráví pověst, obývali takoví titáni okolí nejsevernějšího města České republiky, Šluknova. Lidé z nich měli strach. Obři si totiž rádi svůj jídelníček zpestřili nejedním člověkem, který se jim dostal do rukou. Obři vedli bujarý a nevázaný život. Na vrchu Jitrovník si postavili kuželník. Po nocích pak hráli kuželky, nadávali, kleli a pili. Vysmívali se bohu i lidem a považovali sami sebe za nejmocnější bytosti na Zemi i ve vesmíru. Při jedné takové bujaré párty se rozevřel měsíční kotouč, k zemi se snesla ohnivá koule a s mohutným třeskem smetla obry i s kulečníkem do nitra země. A tak kopec Jitrovník podle této pověsti ve svém nitru ukrývá hroudy zlata, obří kuželky a koule.
Další zmínku o obrech lidojedech najdeme v dílech J. R. R. Tolkiena. Mýty Středozemě vypráví o zlých obrech, kteří se vyznačovali tím, že měli dlouhé vedení a byli velmi podezíraví, pokud se setkali s něčím pro ně novým. Zlobři nesnášeli už na první pohled trpaslíky, tedy pokud nebyli uvaření. Světlo světa spatřili darební titáni v prvním slunečním věku. Byli lidožraví, dvakrát objemnější a větší než urostlý člověk. Jejich tělo bylo pokryto zelenými šupinami.
Obři lidojedi se vyskytují i v příběhu řeckého bojovníka Odysea. Když se statečný hrdina vracel po deseti letech z Trojské války, byl uvězněn jednookým bohem Polyfémem, synem Poseidóna. Odyseus svého věznitele oslepil a pomocí ovcí uprchl. Poseidón se ale za svého syna pomstil. Na Odyseovu loď seslal strašnou bouři. Odyseus se tak ocitl na ostrově laisrigonů – lidožravých obrů.
Není tedy divu, že tato ne příliš známá skupina obrů je odborníky na mytologické postavy řazena mezi zlé nestvůry. Jsou jimi například i skřeti či orkové.