Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img

Legenda o Golemovi: Pražský mýtus nebo skutečnost?

Golem, tajemný středověký obr, který byl stvořen z hlíny a oživen pomocí židovské magické kabbaly, je jedním z nejvýznamnějších symbolů Prahy. Ale je legenda o golemovi skutečně založena na pravdě, nebo je to jen mýtus, který se vyvíjel po staletí? Při zkoumání podrobností o této fascinující postavě se pokusíme na tuto otázku odpovědět.

Legenda o golemovi je spojena především s rabijským učencem a filosofem, Rabi Loewem, také známým jako Maharal z Prahy. Příběh vypráví, že Maharal vytvořil golema, aby ochránil židovskou komunitu v Praze před antisemitským násilím v 16. století. Golem měl být ovládán pomocí svitků s náboženskými texty, které byly vloženy do jeho úst. Avšak, když golem získal vlastní vůli a začal způsobovat chaos, Maharal ho musel zničit.

Někteří historikové a učenci věří, že tato legenda je založena na skutečných událostech, zatímco jiní ji považují ryze za mýtus. Nicméně, existují určité historické záznamy a artefakty, které podporují existenci tohoto hliněného obra. Například na Starém židovském hřbitově v Praze je náhrobek Rabi Loewa, na kterém je vyobrazena figura golema. Kromě toho najdeme vyobrazení golema i v některých pražských synagogách.

Na druhé straně, kritici argumentují, že legenda o golemovi byla zřejmě vytvořena jako alegorický příběh o nebezpečích hrubé síly bez duchovního vedení. Podle nich, golem symbolizuje sílu bez moudrosti, která může vést ke katastrofě. Dále poukazují na to, že v původních textech Maharala není o Golemovi žádná zmínka.

Zboží na s tématikou GOLEMA můžete zakoupit zde

Nicméně, bez ohledu na to, zda je legenda o golemovi pravdivá, je nesporné, že tento příběh měl hluboký vliv na českou a židovskou kulturu. Golem se stal symbolem Prahy a jeho obrázky a sochy lze nalézt po celém městě. Také inspiroval řadu filmů, knih a divadelních her.

Zda je legenda o golemovi mýtus nebo skutečnost, zůstává otevřenou otázkou. Je však jasné, že tento fascinující příběh bude pokračovat v jeho ovlivňování a inspiraci lidí po celém světě.

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Jsme potomky Keltů?

První historické zmínky o Keltech zapadají do řecké literatury a objevují se asi kolem roku 500 před naším letopočtem. Tehdy Keltové obývali rozlehlá území...

Gondorský strom: Symbol naděje a obnovy z Pána prstenů

Gondorský strom, symbol krásy, síly a naděje pro národ Gondoru v knižní a filmové sérii Pán prstenů. Vysazen králem jako přátelství mezi lidmi a elfy. Poškozován, spálen a obnoven jako znak obnovy.

Upír zabil devět lidí

Odborníci zkoumají věrohodnost příběhů o upírech, které často zní jako působivé legendy. Existují však i historické záznamy, jako případ z roku 1725 v Uhrách, které naznačují, že upíři mohli být více než pouhými mýty. Tento článek se zabývá jedním z těchto příběhů a snahou obyvatel o řešení tohoto podivného jevu.

Gandalf versus Saruman: Protichůdné cesty kouzelnictví

Článek se věnuje analýze dvou protikladných přístupů k magii a moci, které představují ikonické postavy Gandalf a Saruman z Pána Prstenů. Ukážeme vám, jak tyto postavy symbolizují cestu pokory a služby, respektive cestu ambicí a korupce.