Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img

Tolkienova Středozemě: mytologie, jazyky a příroda jako zdroje inspirace

Středozemě, známá jako rozsáhlý a rozmanitý fiktivní svět, vytvořený anglickým autorem J.R.R. Tolkienem, je zasazena do doby starověkých mýtů a legend. Poprvé se objevila v jeho milované knižní sérii Pán Prstenů, jednoho z nejznámějších a nejrespektovanějších děl v oblasti fantasy literatury. Jaké inspirace ale vedly Tolkiena při tvoření Středozemě?

Od raného věku byl Tolkien fascinován mytologií a jazyky. Zájem o tyto oblasti se zrcadlil v jeho tvorbě a byl jedním z hlavních motorů při vývoji Středozemě. Tolkien využil svého vzdělání a znalostí v oblasti filologie – studia jazyka a jeho historie – k vytvoření vlastních komplexních jazyků pro různé rasy obyvatel Středozemě.

J.R.R. Tolkien byl také silně ovlivněn nordickou a keltskou mytologií. Jejich prvky můžeme vidět v charakterech, příbězích a krajinných popisech, které oživují svět Středozemě. Například postava Gandalfa má paralely s Odinem, nordickým bohem moudrosti a magie, zatímco epické bitvy a hrdinské skutky připomínají staré ságy a eposy, jako je například staroanglický hrdinský epos Beowulf.

Zboží na s tématikou PÁN PRSTENŮ zakoupÍte zde

Na Tolkienovu tvorbu měly vliv také zkušenosti z první světové války. Její zničující následky a ztráty, jenž zažil, se odrážejí ve válkách a konfliktech, které prostupují Středozemí. Podobně se v dílech objevují i témata jako je odvaha, přátelství a oběť – hodnoty, které Tolkien považoval za tolik důležité.

Při vytváření Středozemě byla rozhodujícím faktorem i Tolkienova láska k přírodě a krajině. Krajina Středozemě, od pastvin a lesů Kraje přes horské pásmo Mordoru až po lesní říši Lothlórien, je bohatě a detailně popsána. Mnoho z těchto popisů bylo inspirováno krajinou a přírodními krásami Anglie, které Tolkien miloval.

Tolkienovo ztvárnění Středozemě bylo tedy kombinací jeho osobních zájmů, vzdělání a zkušeností. Jeho hluboká láska k jazykům a mytologii, jeho zkušenosti s válkou a jeho milující vztah k přírodě, to vše ovlivnilo jeho dílo. Výsledkem byl svět tak bohatý a komplexní, že dodnes fascinuje čtenáře po celém světě.

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Jak by vypadal každodenní život v Hobitíně: Pohled do hobitské kultury

Prozkoumejte každodenní život v Hobitíně a nahlédněte do hobitské kultury. Objevte, jak stravování, společenský život, řemesla a láska k přírodě utvářejí hobitský způsob života. Pojďme se ponořit do prostých radostí a poklidné existence v tomto idylickém vesnickém prostředí.

Biblická Archa úmluvy: Tajná vysílačka pro komunikaci s mimozemskými civilizacemi?

Biblická Archa úmluvy je fascinující starověký artefakt, který mnohé teoretiky inspiroval k neobvyklým hypotézám. Jednou z nich je i teorie, že jde o tajnou vysílačku pro komunikaci s mimozemskou civilizací. Je na tom něco pravdy, nebo patří tato myšlenka do světa science fiction?

Proč trpaslíci odcházejí

Pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících snad není třeba nikomu představovat. Právem patří do klenotnice dětské literatury, neboť odkojila téměř každé dítko. Vypráví o...

Relikvie smrti: tajemný příběh z Harryho Pottera

Odhalte tajemství tří magických předmětů z fiktivního světa Harryho Pottera - Relikvie smrti, a objevte symbol, který spojuje jejich moc v jeden.