Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img
Home Fantasyobchod Achtung! Cthulhu 2d20 RPG Achtung! Cthulhu 2d20: Serpent and the Sands

Achtung! Cthulhu 2d20: Serpent and the Sands

SKU: 66726
948 

Achtung! Cthulhu 2d20: Serpent and the Sands je příručka s herní kampaní pro hru na hrdiny kombinující lovecraftovský horor s chaosem a hrdinstvím druhé světové války. Příručka je v angličtině. Venom, Vengeance and Victory! It is said you cannot leave Africa, it is always with you and in this combined guide and campaign book for Achtung! Cthulhu 2d20, we present a complete field guide for one of the Secret War’s most intriguing theatres, plus an epic 10-part campaign battling the might of the invidious Ophidians! In the Guide to North Africa, you’ll find chapters on both the conventional and Secret War, with briefs, adventure seeds, bases and locations for all major factions in theatre, with the centrepiece a double page map and guide to Nachtwölfe‘s top secret “Adlerhorst” Eagle’s Nest base. Agents can explore new character creation options like adventurer, gambler and diplomat, plus a host of new North African-themed backgrounds, characteristics and talents to expand their characters. Discover fresh NPC heroes and villains of North Africa, then arm yourself with new tools of the trade, including weapons, vehicles and creatures. Once you’ve been thoroughly briefed, it’s time to tackle an epic 10-part campaign which takes you from Alexandria to Cairo via Tobruk, visiting lost Alexandrian temples, bizarre oases, sinister caravanserais, and forgotten temples. Dare you foil the machinations of Alom Shallar, a newly awakened Ophidian sorceress who is intent on realising the destiny of the Evolved Serpent and resurrecting the long-lost Ophidian empire? With a climax that plays out on the deadly streets of Sethopolis, the newly arisen Serpent capital, this is thrilling, heroic pulp adventure at its finest! Features: Awesome combined guide and campaign book for both GMs and players Complete guide to the Serpent People, their history, culture, creatures, technology and equipment, including a major new spellbook of Yig A dedicated chapter devoted to rules for desert traversal and survival to randomly generate adventures through the great wastes Includes a free digital copy of John Houlihan’s novella, Tomb of the Aeons, the original inspiration for the entire campaign! Also contains free digital map pack for Virtual Table Tops! Requires the Achtung! Cthulhu 2d20 core books to run.

Achtung! Cthulhu 2d20: Serpent and the Sands na imago.cz

zakoupíte na IMAGO.cz (dříve Fantasyobchod.cz)

zbožíAchtung! Cthulhu 2d20: Serpent and the Sands

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Čarodějnický sport: Vše, co potřebujete vědět o famfrpálu

Famfrpál, oblíbený čarodějnický sport z řad knih o Harry Potterovi, je napínavá hra plná zábavy a vzrušení. Ponořte se do světa famfrpálu, seznámejte se s jeho pravidly, historií, nejznámějšími týmy a zjistěte, jak se tento sport přenesl i do světa mugglů.

Thorovo kladivo: Symbol síly, ochrany a nevyčerpatelné životní energie přírody

Thorovo kladivo, nejvýznamnější nordický symbol, ochrání vás před útoky a poskytne mocnou podporu. Zjistěte více o jeho původu a symbolice.

Vyvolávání duchů: Metody, rizika a doporučení pro bezpečnou komunikaci se světem duchů

Článek se zaměřuje na téma vyvolávání duchů a poskytuje informace o různých metodách, rizicích a doporučeních pro ty, kteří se chtějí snažit navázat kontakt se světem duchů. Zároveň upozorňuje na nutnost respektování duchů a dodržování etických zásad.

Česnek: Přírodní lék a ochránce proti démonickým bytostem

Česnek je znám7 svými léčivými vlastnostmi, ale málokdo ví, že je také tradiční ochranou proti démonickým bytostem. Tato víra je zakořeněná v mnoha kulturách, počínaje antickým Řeckem až po středověkou Evropu.