O tom, že naše planeta není jediným místem ve vesmíru vhodným pro život, už ani nemusíme spekulovat. Mimozemský život je ale možná blíže, než si myslíte. Alespoň to tvrdí americká NASA, podle níž bychom ideální podmínky pro existenci života v naší sluneční soustavě mohli hledat na Europě, šestém měsíci planety Jupiter. Ten je lidstvu znám už od 17. století, kdy ho objevil toskánský astronom a filozof Galileo Galilei. To ještě ale neměl tušení, že povrch tělesa o něco málo menšího než náš Měsíc skrývá obrovské oceány tekuté vody, které mohou být nositelem primitivního života.
Speciální sondy letí na Europu
Po významném astronomovi byla pojmenována i sonda, která na podzim roku 1989 odstartovala k planetě Jupiter, aby zde prozkoumala její největší měsíce. K tomu došlo po dlouhých šesti letech letu. Z pořízených dat vyšlo najevo, že pod 10 až 30 kilometrů silnou vrstvou ledu se na měsíci Europa skrývá tekutá voda a jisté zdroje tepla, za kterými zřejmě stojí gravitace planety Jupiter, jež pohybuje jádrem měsíce a způsobuje tak tření. To dohromady představuje vhodné předpoklady pro možnou existenci mikroskopického života. Tato skutečnost byla impulzem k rozhodnutí NASA vyslat k Europě po roce 2020 dvojici speciálních sond, jež mají přistát na povrchu měsíce, následně se provrtat jeho ledovou slupkou a ve vodním prostředí vyhledávat známky života. Sondy mají být vybaveny kamerami a řadou vědeckých přístrojů, které dokáží identifikovat organické látky. V případě detekce těchto látek má sonda umět odebrat i vzorek. Předpokládaná cena této výzkumné mise se má pohybovat kolem dvou miliard dolarů.
Pokud by se existence života na jupiterově měsíci Europa, byť naprosto primitivního, potvrdila, znamenalo by to, že mimozemský život nemusíme hledat jen na planetární úrovni. Mohl by se tak skrývat na kterémkoli vesmírném tělese.