Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img
Home Fantasyobchod Raritní fantasy RPG Basic Roleplaying: Universal Game Engine

Basic Roleplaying: Universal Game Engine

SKU: 66726
1086 

Basic Roleplaying: Universal Game Engine je univerzální systém pro hraní her na hrdiny. Příručka je v angličtině. Create. Explore. Play. Basic Roleplaying (BRP) is a system of core rules for tabletop roleplaying. Whether you’re a seasoned roleplaying veteran or new to the hobby, Basic Roleplaying has everything you need for years of entertainment. What s Inside Basic Roleplaying: Universal Game Engine is the complete guide to BRP - the same system that powers Call of Cthulhu, RuneQuest, Pendragon, Rivers of London, and countless others. BRP’s Universal Game Engine is available royalty-free for personal and commercial use under the ORC license. Use these rules, and focus on creating your worlds, scenarios and even books to sell! This book contains the core system rules, as well as character creation, advancement, monsters and antagonists, as well as GameMaster advice. A Seamless Core Mechanic In BRP, success and failure are always determined by the roll of a D100. Comparing that roll to the relevant Skill, Characteristic, Ability, or Power, you succeed if you roll under the target number. This means every stat on your character sheet clearly indicates to you the likelihood of success. Natural Character Growth Characters in a BRP game evolve based on what they do in-game. If you fire a gun, that skill may increase. If you want your character to learn magic, get better at driving cars, lassoing horses, or even repairing a spaceship, then your character will do so by using those skills! Deadly & Tactical Combat The core BRP rules present easy-to-learn and equally easy-to-teach combat mechanics that allow players to react to attacks - you don’t just have to wait for your turn in order to have an impact on combat! Conflict in BRP can be deadly, and every roll (attacking, fighting back, dodging or otherwise) is integral. This makes for a thrilling, high-octane experience with a system that does not slowdown the overall flow of play. Build The Game You Want With mechanics for magic, psychic powers, mutations, superpowers, weapons, equipment, and vehicles applicable to any setting and genre, Basic Roleplaying: Universal Game Engine is adaptable to any world of your choosing - either previously established, or created from scratch.

Basic Roleplaying: Universal Game Engine na imago.cz

zakoupíte na IMAGO.cz (dříve Fantasyobchod.cz)

zbožíBasic Roleplaying: Universal Game Engine

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Záhadný mechanismus z Antikythery: Tajemství starověkého řeckého počítače

Záhadný Mechanismus z Antikythery: Historie, technologie a tajemství starověkého řeckého počítače, objeveného v troskách lodi u ostrova Antikythera, který fascinuje vědce a archeology po desetiletí.

Jak by vyšla bitva mezi Sauronem a Voldemortem? Srovnávací analýza

Bitva mezi Sauronem a Voldemortem by byla napínavým střetem dvou silných kouzelníků z rozdílných magických světů. Článek analyzuje jejich schopnosti a možné scénáře bitvy, přičemž dochází k závěru, že přestože Voldemort disponuje nesmrtelností, Sauronova výjimečná moc a odolnost by ho pravděpodobně přemohly.

Tolkienova Středozemě: mytologie, jazyky a příroda jako zdroje inspirace

Tolkienova Středozemě odráží jeho fascinaci mytologií, jazyky a přírodou, stejně jako zkušenosti z první světové války. Inspirace z nordických a keltských legend se mísí s hlubokou znalostí filologie, což vedlo k vytvoření bohatého a vícevrstevného světa.

Nikola Tesla: Tajemný vizionář, jehož práce změnila svět

Nikola Tesla - geniální vynálezce elektromagnetismu, tvůrce střídavého proudu a bezdrátové telegrafie. Jeho práce změnila svět a jeho vizionářské myšlenky inspirovaly generace.