Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img

Šest nejzajímavějších faktů o Gandalfovi, které jste možná nevěděli

Gandalf je jednou z nejikoničtějších postav ze Středozemě J.R.R. Tolkiena. Fanoušci ho znají jako moudrého a silného čaroděje se srdcem na pravém místě, který pomáhá Bilbu Bagginsovi a Společenstvu prstenu při jejich dobrodružstvích. Avšak, navzdory tomu, kolikrát jste knihy o Středozemi četli nebo viděli filmovou trilogii, je tu několik zajímavých faktů o Gandalfovi, o kterých jste dosud možná nevěděli.

1. Inspirace pro Gandalfa: Mnoho fanoušků si myslí, že Gandalf byl založen na Odinovi, nordickém bohu moudrosti, války a magie. Tolkien přiznal, že při vytváření Gandalfa byl ovlivněn popisem Odinova poutníka ve staroseverské literatuře a mytologii.

2. Gandalfův pravý název: Gandalf je ve skutečnosti jen jedno z mnoha jmen, kterým se tento čaroděj zavděčil. Jeho pravé jméno je Olórin a je Maiarem, což je druh nižšího božstva v Tolkienově mýtickém světě. Mezi jeho další jména patří Mithrandir, Tharkun a Incánus.

3. Gandalfovy schopnosti: Gandalf, jako Maiar, je nesmrtelný a má mnoho magických schopností. Přesto je jeho moc omezená, protože byl poslán do Středozemě, aby pomáhal lidem, nikoli je ovládal. Jeho nejvyšší moc je jeho moudrost a schopnost inspirace a povzbuzení ostatních.

Zboží na s tématikou čaroděje Gandalfa můžete zakoupit zde

4. Gandalf a jeho vztah k tabáku: Gandalf je známý svým vztahem ke kouření dýmky. Tolkien popisuje, jak Gandalf předvádí svou dovednost vytvářením “dýmových kroužků”. To bylo zdrojem inspirace pro několik scén ve filmové adaptaci.

5. Gandalf a Narya: Gandalf je držitelem jednoho z Tří prstenů pro Elfího krále pod nebem – Narya, Prstenu ohně, který mu dal Círdan, strážce šedých přístavů. Narya má schopnost inspirace a povzbuzení k odporu vůči vyčerpání a zastavení strachu.

6. Gandalfův meč: Gandalfův meč, Glamdring, má také svou vlastní historii. Byl vyroben pro Turgona, Elfského krále Gondolinu, a byl ztracen při pádu města. Gandalf jej našel v jeskyni trollů spolu s Bilbem a trpaslíky během jejich cesty k Osamělé hoře.

Gandalf je komplexní postavou s hlubokou historií a mnohoznačnými detaily. Ať už je to jeho spojení s nordickými bohy, jeho skutečné jméno, jeho schopnosti, nebo jeho výbava, Gandalf zůstává jednou z nejzajímavějších a nejoblíbenějších postav v Tolkienově Středozemi.

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Technologie lovu duchů od seancí po moderní detektory

Historie a vývoj technologií používaných v lovu duchů: Od raných spiritistických seancí, přes první elektronické detektory, až po dnešní sofistikované termovizní kamery a senzory pohybu, které otevírají nové možnosti v pochopení paranormálních jevů.

Trollí kříž: Fascinující amulet s kořeny v severské kultuře

Trollí kříž má své kořeny v severské kultuře a byl považován za ochranný talisman. Tento unikátní amulet vyniká svým specifickým tvarem a symbolikou. Dnes je oblíbeným symbolem pro ty, kdo se zajímají o severskou mytologii, nebo se identifikují s pagánskými a wicca náboženskými tradicemi.

Gandalf versus Saruman: Protichůdné cesty kouzelnictví

Článek se věnuje analýze dvou protikladných přístupů k magii a moci, které představují ikonické postavy Gandalf a Saruman z Pána Prstenů. Ukážeme vám, jak tyto postavy symbolizují cestu pokory a služby, respektive cestu ambicí a korupce.

Smrtící plamínky

Bludičky jsou příbuzné rusalek a divoženek. Ovládají kouzla a před lidmi se zjevují v podobě mihotavého plamínku nad zemí. Ve skutečnosti se však jedná...