bazilisek
Pověsti a legendy

Démon zvaný Bazilišek

Jedním z nejhrůznějších mystických stvoření, které bychom našli v legendách východu i západu, je bazilišek. V mystice mnoha národů byl tento tvor symbolem zla, neřesti a mnohdy i ztělesněním samotného ďábla. Některé pověsti ho popisují jako ptáka s hadím ocasem, který chrlí oheň a zabíjí pohledem. Další jej velebí jako krále hadů a přisuzují mu božskou moc. V řadě případů je chápán jako spojení hada a kohouta. Tomu také odpovídá červenohnědé ještěří tělo s křídly a ptačí hlavou. Možná právě proto byl dáván do příbuzenského vztahu s draky a podobnými bájnými příšerami.

Legendy popisují několik oblastí, v nichž může být tento tvor člověku nebezpečný. Už samotné jeho sliny jsou smrtelné. Vypráví se, že obsahují jed, který může způsobit mrtvolnou ztuhlost všech končetin. Zde je možná počátek povídaček o baziliškově pohledu, který dokáže jedince totálně zhypnotizovat.

Mezi lidmi kolovaly zvěsti, že mláďata baziliška se rodí z vajec černých kohoutů, která neobsahují žloutek a byla snesena v noci, kdy byl na obloze Sirius. Pokud takové vejce spatřila ropucha, zamilovala se do něho a do hnízda snesla další vejce. Baziliščí jed však její mláďata zahubil a ropucha se starala jen o něho. V dospělosti dosahuje tato démonická bytost velikosti koně. Tehdy se začíná potulovat po kraji, chrastí šupinami, žere dobytek a svým smradem zamořuje okolí.Zdálo by se, že hrůznost a démoničnost činí baziliška neporazitelným. Opak je ale pravdou. Známy jsou přinejmenším dvě zaručené metody, jak se ho zbavit. Podle pověstí nesnáší pach lasičky. Stačí tedy baziliška nalákat do její nory a tu ucpat. I kohoutí kokrhání je pro něho nebezpečné, a to proto, že mu způsobuje smrtelné křeče. Proti jedu pak pomáhá odvar z routy nebo vlčí oměje.

V souvislosti s baziliškem existují ještě další legendy. Jed tvora byl oblíbený zvláště mezi profesionálními vrahy. Pokud se vám bude o baziliškovi zdát, čekají vás velké starosti a zármutek. Na druhou stranu popelu ze spáleného baziliška je připisována schopnost znásobit majetek a bohatství.

Zmínku o baziliškovi nacházíme i v pověsti o Bruncvíkovi. Po smrti knížete Žibřice se vlády ujal jeho syn Bruncvík, který se později s družinou rytířů vypravil do světa. Jako jediný z výpravy přežil útrapy Jantarové hory, odkud se dostal na neznámý ostrov. Zde se stal svědkem souboje draka a lva.Bruncvík pomohl lvovi a ten se stal jeho společníkem a dobrým pomocníkem. Pomohl mu i v boji proti draku Baziliškovi, kterého slíbil Bruncvík zabít a osvobodit tak dceru krále Olibriuse. Tolik úryvek, v němž vystupuje Bazilišek z legendy zaznamenané ve Starých pověstech českých Aloise Jiráska.

A kdo je bazilišek ve skutečnosti? Plaz patřící do čeledi leguánovitých, jehož celková délka dosahuje 80 cm. Domácím prostředím baziliška jsou sladké vody v jihoamerických listnatých a smíšených lesích, kde samice klade 4 – 17 vajec. V případě nebezpečí dokáže živočich vyvinout rychlost přesahující deset kilometrů v hodině. Přitom se pohybuje na zadních končetinách a rovnováhu udržuje ocasem.