Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img

Démon zvaný Bazilišek

Jedním z nejhrůznějších mystických stvoření, které bychom našli v legendách východu i západu, je bazilišek. V mystice mnoha národů byl tento tvor symbolem zla, neřesti a mnohdy i ztělesněním samotného ďábla. Některé pověsti ho popisují jako ptáka s hadím ocasem, který chrlí oheň a zabíjí pohledem. Další jej velebí jako krále hadů a přisuzují mu božskou moc. V řadě případů je chápán jako spojení hada a kohouta. Tomu také odpovídá červenohnědé ještěří tělo s křídly a ptačí hlavou. Možná právě proto byl dáván do příbuzenského vztahu s draky a podobnými bájnými příšerami.

Legendy popisují několik oblastí, v nichž může být tento tvor člověku nebezpečný. Už samotné jeho sliny jsou smrtelné. Vypráví se, že obsahují jed, který může způsobit mrtvolnou ztuhlost všech končetin. Zde je možná počátek povídaček o baziliškově pohledu, který dokáže jedince totálně zhypnotizovat.

Mezi lidmi kolovaly zvěsti, že mláďata baziliška se rodí z vajec černých kohoutů, která neobsahují žloutek a byla snesena v noci, kdy byl na obloze Sirius. Pokud takové vejce spatřila ropucha, zamilovala se do něho a do hnízda snesla další vejce. Baziliščí jed však její mláďata zahubil a ropucha se starala jen o něho. V dospělosti dosahuje tato démonická bytost velikosti koně. Tehdy se začíná potulovat po kraji, chrastí šupinami, žere dobytek a svým smradem zamořuje okolí.

Zdálo by se, že hrůznost a démoničnost činí baziliška neporazitelným. Opak je ale pravdou. Známy jsou přinejmenším dvě zaručené metody, jak se ho zbavit. Podle pověstí nesnáší pach lasičky. Stačí tedy baziliška nalákat do její nory a tu ucpat. I kohoutí kokrhání je pro něho nebezpečné, a to proto, že mu způsobuje smrtelné křeče. Proti jedu pak pomáhá odvar z routy nebo vlčí oměje.

V souvislosti s baziliškem existují ještě další legendy. Jed tvora byl oblíbený zvláště mezi profesionálními vrahy. Pokud se vám bude o baziliškovi zdát, čekají vás velké starosti a zármutek. Na druhou stranu popelu ze spáleného baziliška je připisována schopnost znásobit majetek a bohatství.

Zmínku o baziliškovi nacházíme i v pověsti o Bruncvíkovi. Po smrti knížete Žibřice se vlády ujal jeho syn Bruncvík, který se později s družinou rytířů vypravil do světa. Jako jediný z výpravy přežil útrapy Jantarové hory, odkud se dostal na neznámý ostrov. Zde se stal svědkem souboje draka a lva.

Bruncvík pomohl lvovi a ten se stal jeho společníkem a dobrým pomocníkem. Pomohl mu i v boji proti draku Baziliškovi, kterého slíbil Bruncvík zabít a osvobodit tak dceru krále Olibriuse. Tolik úryvek, v němž vystupuje Bazilišek z legendy zaznamenané ve Starých pověstech českých Aloise Jiráska.

A kdo je bazilišek ve skutečnosti? Plaz patřící do čeledi leguánovitých, jehož celková délka dosahuje 80 cm. Domácím prostředím baziliška jsou sladké vody v jihoamerických listnatých a smíšených lesích, kde samice klade 4 – 17 vajec. V případě nebezpečí dokáže živočich vyvinout rychlost přesahující deset kilometrů v hodině. Přitom se pohybuje na zadních končetinách a rovnováhu udržuje ocasem.

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Edward Kelley: Kontroverzní alchymista a jeho fascinující příběh

Edward Kelley, alchymista a okultista, je známý svými pokusy o přeměnu obyčejných kovů na zlato. Proslavil se díky spolupráci s Johnem Deem a svou kontroverzní kariérou, která zahrnovala obvinění z podvod; a krádeže.

Santa Claus a Krampus: mezi vánočními legendami a mimozemskými tajemstvími

Prozkoumejte hloubku vánočních legend: Odhalujeme skryté spojitosti mezi tradičními postavami jako jsou Santa Claus a Krampus a možnými paralelami v mimozemské mytologii, které přinášejí nový pohled na tyto oblíbené vánoční postavy.

Skrývá mimozemský život Europa?

O tom, že naše planeta není jediným místem ve vesmíru vhodným pro život, už ani nemusíme spekulovat. Mimozemský život je ale možná blíže, než...

Mořské panny nebo kapustňák?

Už od pradávných dob provázely námořníky na jejich cestách báje a pověsti o mořských pannách. Tento mýtický tvor představoval napůl ženu a napůl rybu....