Harry Potter
logo STAR WARS
logo pán prstenů
MARWEL
Game of Thrones
dungeons dragons
Zaklínač
warhammer

Články

spot_img

Broumovské stěny a jejich tajemné rytiny – historie vytesaná do kamene

Broumovské stěny patří k nejzajímavějším místům v České republice, kde se snoubí přírodní krásy s tajemnou historií. Navíc toto místo neohromí jen svými impozantními skalními útvary a nádhernými výhledy, ale také záhadnými rytinami, které jsou na zdejších skálách k vidění. Kde se tu vzaly, kdo je vytvořil a jaké skryté tajemství dávných dob nám předávají?

Broumovské stěny se nachází na severovýchodě České republiky nedaleko polských hranic. Tento přirozený pískovcový labyrint je důležitým geologickým a historickým fenoménem, který na první pohled připomíná jiný svět, ale při bližším zkoumání ukazuje, že nese stopy lidské činnosti. To nasvědčuje tomu, že zdejší krajinu před několika tisíci lety osídlily a využívaly dávné civilizace.

Nejvýznamnějším artefaktem Broumovských stěn jsou záhadné rytiny na skálách. Ty jsou různě staré. Některé pocházejí z pravěku, jiné mají svůj původ v dobách novověku. Všechny ale zachycují různé motivy od geometrických tvarů, přes zvířata, postavy lidí, až po složitější scény a symboly. Některé z nich jsou snadno rozeznatelné, ale některé jsou tak záhadné, že vědci a historici dosud nedokázali rozluštit jejich význam.

Jedním z nejzajímavějších symbolů, který na skalách najdeme, je tzv. “Broumovská růže”. Jedná se o kruhovou rytinu, která se skládá z několika složitě propojených obrazců a symbolů. Podle některých teorií může růže znázorňovat mapu hvězdné oblohy nebo kalendář, který představuje cyklus dne a noci, ročních období a lunárních fází.

K zajímavým motivům patří i různé zvířecí rytiny, především koně a losy, které jsou častým symbolem dávných kultur. Někteří badatelé tvrdí, že tyto rytiny mohou představovat totemické zvíře daného klanu nebo mohou mít nějaký jiný náboženský význam.

Broumovské stěny jsou jako kniha plná událostí a zážitků, které se zde v průběhu let odehrály. Ikdyž se tajemství některých rytin podařilo objasnit, mnoho jich stále čeká na své rozluštění. Každá návštěva Broumovských stěn tak může přinášet nové objevy a poznatky, vedoucí k blížšímu pochopení našich předků a jejich vztahu k tomuto zvláštnímu místu.

Ať jsou tyto rytiny jakýmkoliv způsobem významné, jedno je jisté: Broumovské stěny jsou živoucí památkou na naše dávné předky a jejich způsob života.

spot_img

Tipy z nákupní galerie

Zboží z filmů a seriálů: Harry Potter, Zaklínač, Hra o trůny, Pán prstenů, Marvel, Hvězdné války, Assassins Creed, World of Warcraft

spot_img

Nejnovější články - magazín ze světa záhad, tajemna a fantasy ...

Šokující proměna Sméagola: Od milého hobita k temnému Glumovi

Transformace Sméagola na Gluma v Tolkienově díle Pán prstenů je fascinující studií lidské psychologie. Proměna z krotkého hobita na zvrácenou bytost skrze posedlost mocí ilustruje principy racionalizace a disociativní identity.

Jak to bylo s biblickou potopou světa a máme se bát, že přijde znovu?

Noemova archa a mýtus o celosvětové potopě. Jaké jsou historické kořeny slavného příběhu a spekulace, že by se podobná katastrofa mohla v budoucnosti opakovat?

Věštby a proroctví: Pohled do historie a vliv na současnou společnost

Lidé se často obrací k věštění a proroctvím ve snaze získat vhled do budoucnosti. Tento článek zkoumá historii a význam proroctví v lidské kultuře a způsoby, kterými ovlivňuje naše rozhodnutí a postoje.

Země zasažena: Příběh Tunguzského meteoritu a jeho kosmického ohrožení

Exploze Tunguzského meteoritu v roce 1908: nezapomenutelná připomínka kosmické síly a výzvy ochrany naší planety před vesmírnými hrozbami. 🌌💥